Wielkopolskie Centrum Onkologii
Pracownia Psychologii Klinicznej

Ania Siwczyk

Ania Siwczyk była absolwentką Akademii Sztuk Pięknych, Wydział Architektura Wnętrz.

Pasjonowała się fotografią, patchworkami, etnografią. Prowadziła warsztaty- prezentacje wykonywania pisanek woskiem.

Podczas swojego leczenia w Wielkopolskim Centrum Onkologii dokumentowała jego poszczególne etapy. W ten sposób stworzyła artystyczną, optymistyczną prezentację onkologii. Jesienią 2004 fotografie - portrety zaprezentowano w Palmiarni Poznańskiej. Zdjęcia zostały opublikowane z tekstem autorskim.

Od wiosny 2008 roku Ania prowadziła dla naszych pacjentów spotkania z rękodziełem artystycznym: patchwork, zdobienie jaj woskiem, kartki okolicznościowe, stroiki świąteczne.

Przede wszystkim jednak spotkania te były okazją do wspólnej rozmowy, wspomnień, opowiadań o własnych doświadczeniach...myślę, że wiele osób dzięki spotkaniom z Anią mogłoby podpisać się pod jej wierszem:

"wiem teraz więcej, o sobie, o innych, czuję życie każdym zmysłem, każdą piękną chwilą"

7 sierpnia 2009 została otwarta wystawa na tylnej ścianie rejestracji prezentująca prace - fotografie Ani- serdecznie zapraszamy do ich obejrzenia.

Andrzej, fotograf i przyjaciel Ani tak skomentował wystawę: "Odważny pomysł i mocny optymistyczny przekaz. Takie obrazy mogą spowodować zdystansowanie się chorych do swojej choroby" .

Serdecznie tego wszystkim życzę -
a Ani bardzo dziękuję za wszystko, co od niej otrzymaliśmy

( Niestety pożegnaliśmy Anię w 2010 roku)

Dorota Gołąb