Badanie kliniczne POWER - nowa oferta dla aktywnych seksualnie pacjentów z rakiem prostaty w grupie niskiego i pośredniego ryzyka

01-03-2022

     Na terenie Zakładu Brachyterapii WCO prowadzimy badanie kliniczne POWER (z ang. Partial Or Whole gland for ERections) dla osób aktywnych seksualnie z rakiem prostaty w grupie niskiego i pośredniego ryzyka. Jest to międzynarodowe badanie wieloośrodkowe prowadzone przez Uniwersytet w Amsterdamie, a głównym badaczem jest były prezydent GEC-ESTRO Bradley Peters. Badanie ma na celu ocenę zachowania potencji i możliwości współżycia seksualnego u chorych z rakiem prostaty podanych brachyterapii. W trakcie randomizacji pacjenci będą kwalifikowani do leczenia całego gruczołu (grupa kontrolna, Rys. 1) lub leczenia połowy gruczołu krokowego (grupa badana, Rys. 2).

Ryc. 1. Obrazy USG z izodozami obejmującymi cały gruczoł krokowy (grupa kontrolna). Fot. mgr Grzegorz Bielęda

Rysunek 2. Obrazy USG z izodozami obejmującymi tylko połowę gruczołu krokowego. Fot. mgr Grzegorz Bielęda

      Hipoteza badania zakłada wzrost o ok. 20-30% (do 70-80%) zachowania erekcji po leczeniu przy jednoczesnym zachowaniu skuteczności leczenia onkologicznego. Dzięki temu badaniu leczenie ogniskowe lub częściowe (ang. focal therapy) prostaty za pomocą brachyterapii LDR będzie wprowadzone do praktyki klinicznej z odpowiednią ostrożnością i nadzorem. Pacjenci będą mogli być kwalifikowani do badania jeżeli spełnią kryteria kwalifikacji, a w szczególności kryterium biopsji lokalizacji guza. W biopsji standardowej po pobraniu około szesnastu próbek z dodatkowym pobraniem z miejsc najbardziej podejrzanych (dominujących) w badaniu wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego w skali PIRADS 4-5, lub optymalnie mieli wykonaną biopsję mapującą fuzyjną (ang. mapping)  gruczołu krokowego z pobraniem minimum 18 wycinków. Konieczne jest, aby w wynikach histopatologicznych,  istotnie klinicznie nowotwór został stwierdzony tylko w jednej połowie gruczołu. Dotychczas tacy chorzy mieli leczony i tak cały gruczołu, ale dzięki POWER Trial możliwe będzie u 50 % pacjentów bezpieczne oszczędzenie zdrowych tkanek i zmniejszenie toksyczności leczenia z bezpiecznym zachowaniem skuteczności leczenia.

    W przypadku wstępnego wypełnieniu kryteriów włączenia do badania, a brakiem biopsji lub brakiem wyniku odpowiedniej biopsji istnieje możliwość wykonania biopsji mapującej fuzyjnej na ternie Zakładu Brachyterapii.

Mamy nadzieję, że to postępowanie da naszym pacjentom kolejne możliwości wyboru sposobu leczenia w Wielkopolskim Centrum Onkologii.

Kryteria włączenia (kwalifikacji do badania):

  1. Histologicznie potwierdzony gruczolakorak (łac. adenocarcinoma) w biopsji standardowej z biopsją ognisk dominujących w badaniu wieloparametrycznym rezonansu magnetycznego (mpMRI) lub po biopsji fuzyjnej mapującej prostaty (18-26 rdzeni) w oparciu o mpMRI.
  2. Jednostronny naciek potwierdzony histologicznie.
  3. Stadium klinicznego zaawansowania choroby w skali TNM: cT1c-2b.
  4. Wynik w skali Gleasona 3+3=6 z ≥ 30% guza wszystkich pobranych rdzeni (grupa stopnia 1 według ISUP), wynik 3+4=7 w skali Gleasona (grupa stopnia 2 według ISUP) i 4+3=7 w skali Gleasona (grupa stopnia 3 według ISUP).
  5. Stężenie wyjściowe PSA ≤ 15 ng/ml i Gleason 7 (przy ISUP 2-3) lub PSA ≤ 20 ng/ml i Gleason 6 (przy ISUP 1).
  6. Wyjściowy wynik w kwestionariuszu oceny funkcji seksualnych i erekcji (IIEF-5) ≥ 12 punktów.
  7. Pacjent aktywny seksualnie.
  8. Wyjściowy wynik w skali oceny zaburzeń oddawania moczu (IPSS) ≤ 20 punktów.
  9. Stan ogólny w skali WHO ≤ 2.
  10. Wiek > 18 lat.
  11. Pisemna świadoma zgoda na wzięcie udziału w badaniu.

Najistotniejsze kryteria wyłączenia (dyskwalifikacji z badania):

  1. Przeciwwskazanie do badania mpMRI.
  2. Terapia hormonalna raka prostaty w ciągu 1 roku przed zabiegiem.
  3. Aktywna infekcja dróg moczowych.
  4. Zwapnienia prostaty większe niż 5 mm.
  5. Przezcewkowa resekcja prostaty (TURP) lub stent cewki moczowej.
  6. Wcześniejsze leczenie zwężenia szyi pęcherza moczowego.
  7. Choroby współistniejące będące przeciwskazaniem do znieczulenia.
  8. Zaburzenia krzepnięcia uniemożliwiające leczenie inwazyjne lub brak możliwości odstawienia leków przeciwkrzepliwych.
  9. Choroby nieswoistego zapalenia jelit (wrzodziejące zapalnie jelita grubego, choroba Leśniowskiego–Crohna).
  10. Przebyty lub współistniejący nowotwór złośliwy, z wyjątkiem raka skóry lub innego nowotworu, lub z którego pacjent był wyleczony od co najmniej 5 lat wcześniej.
  11. Wcześniejsza radioterapia
  12. Wcześniejsza poważna operacja odbytu (z wyjątkiem hemoroidów).